Иван Кривошеев

Помогите: правильные ли ответы на вопросы по английскому языку для 3 класса

1) When is Easter? Easter in Sunday.
2) Where do people usually go at Easter? On Easter people usually go to church and give thanks to Jesus Christ.
3) What do people make at Easter in Ukraine? In Ukraine people make Easter cakes and paint eggs.
4) What do we paint at Easter? We paint eggs.

Elena Mamayeva

1) Easter is in Sunday. (В если в русском варианте нет глагола, то когда вы переводите на английский, нужен глагол to be. В данном случае это is)
2) People usually go to church and give thanks to Jesus Christ on Easter.
People make Easter cakes and paint eggs in Ukraine. ( В этих 2-ух предложениях обстоятельство места ставится в конце.)

Юля Яковлева

has your dog got big ears