Сергей Лебедев

Помогите, пожалуйста, переводить на английский язык!:)

Упр. 234. Переведите на английский язык, употребляя глаголы в Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, или Present Perfect Continuous.

1. Я уже три дня об этом думаю. 2. Моя сестра пьет кофе с молоком. А я всегда предпочитал черный кофе. 3. Мы очень рады вас видеть. Мы вас ждали целый месяц. 4. Вы все еще читаете эту книгу? Сколько времени вы ее уже читаете? 5. Моя сестра занимается музыкой уже пять лет. 6. Я ищу тебя весь вечер. Где ты был все это время? 7. Они пишут сочинение уже два часа. 8. Мы знаем друг друга уже четыре года. 9. Я всегда хотел изучать английский язык. 10. Где Нина? — Она уже "два часа дома. 11. Где дети? — Они все еще играют во дворе. 12. Мой брат уже три года инженер. 13. Мой друг знает анг­лийский с детства. 14. Я уже полчаса наблю­даю за тобой. 15. Ваш брат еще болен? — Нет, он уже поправился. Он уже три дня занимается физикой. Он хочет получить отличную оценку на экзамене. 16. Мне уже давно хочется про­честь эту книгу. 17. Я уже двадцать минут пы­таюсь найти мою старую тетрадь. 18. Они уже десять лет живут в Нью Йорке. 19. Моя тетя — артистка. Она всегда любила театр. 20. Ваш папа уже вернулся с севера? — Да, он уже две неде­ли дома.

Влдимир

1. I've been thinking about that for 3 days. 2. My sister drinks coffee with milk. I always prefer black coffee. 3. We are very glad to see you. We've been waiting for you for 1 month. 4. Have you still been reading this book? How long have you been reading it? 5. My sister has been engages in music for 5 years. 6. I'm looking for you the whole evening. Where have you been all this time? 7. They've already been writing an issue for 2 hours. 8. We've benn known each other for 4 years. 9. I've aways wanted to learn English. 10. Where is Nina? She's been at home for 2 hours. 11. Where are the children? They're still playing on the playground. 12. My brother has already been an engineer for 3 years. 13. My friend's known English since childhood. 14. I'm already watching you for half an hour. 15. Is your brother still ill? No, he's already got better. He's been practised physics for 3 days. He wants to get a perfect note in exam. 16. I Have benn wanted to read this book for a long time. 17. I've been practising to find my old copybook for 15 minutes. 18.They've been liveing in NY for 10 years. 19. My aunt is an artist. She's always loved a theater. 20. Has you father already returned from the North? Yes, he's already been at home for 2 weeks.