Валентина Шшшшшшшшшш

Пожалуйста, помогите разобрать предложение по теор. грамматике

She remembered telling her father she was in love with Michael and wanted to marry him, and how hurt she'd been by his response.

Вадим Шабанов

She = doer
remembered = action in the past
telling her father she was in love with Michael and wanted to marry him, = object (согласование по времени)
and how hurt she'd been by his response. = object (past perfect ибо обижена она была до того, как вспомнила)

если вопрос в другом - то в личку стукайся.