Артур Исаков

Помогите написать на английском текст о матче россия сша по хоккею. буквально 5 предложений

Дария Хакбердиева

The U.S. had never scored more than five goals against the Russians in either the World Championships or the Olympics.
The record is now eight, after an impressive 8-3 win in the 2013 IIHF Ice Hockey World Championship quarter-final.
That's more than Russia (or the Soviet Union) had ever allowed in a World Championship game before that game.
Craig Smith had five assists, while team captain Paul Stastny scored two and added two assists, and John Gibson made 31 saves for the Americans.
Ilya Kovalchuk's comment was very laconic: "We have showed a really piss poor performance".