Татьяна Жукова

Пожалуйста, проверьте англоязычный текст!

The human soul is like a book.
You read it slowly, thumbing through the pages depressingly,
and trying to find your mistakes inside this book of the human heart.
And now you met the love (or so it seemed…)
But, no, it's just a hint!
Slight sadness seemed in your eyes.
After all, it's your first lesson...
You are looking for reliable friends.
Those, who do not leave in the lurch.
Those, who are not indifferent to your joy, melancholy and tears.
So, quickly flipping through the pages, looking for your second lesson, you spent time.
Your age, like the birds, teach you, how to live.
But now, it is a time when all have left you.
Пожалуйста, посмотрите, нет ли здесь явных ошибок, несуразностей и. т. д. Чтобы вы изменили

Анюта Клюева

The human soul is like a book. You read it slowly, thumbing through THE(артикль можно опустить) pages depressingly, and trying to find your mistakes inside this book of the human heart. And now you met THE(артикль можно заменить на your например) love (or so it seemed…) But, no, it's just a hint! Slight sadness SEEMED(можно заменить на is или appeared) in your eyes. After all, it's your first lesson... You are looking for reliable friends. Those, who do not leave in the lurch. Those, who are not indifferent to your joy, melancholy and tears. So, quickly flipping through THE(можно без артикля) pages, looking for your second lesson, you spent time. Your age, like THE(можно опустить) birds, teach you, how to live. But now, it is А (точно опускаем) time when all have left you. артикли перед human soul,human. heart спорный, смотря что вы хотели сказать, если определенного человека, и вы это подчеркиваете, то да, все верно