Надежда

Помогите перевести предложения на английский.

1. В ближайшее время компания собирается расширить производство благодаря новым приобретениям.
2. Текучесть кадров среди квалифицированных рабочих значительно уменьшилась.
3. При новом руководстве чистая прибыль увеличилась на 10%.
4. Отношение к работе среди персонала резко ухудшилось, так как руководство тайно контролирует служащих, и они никогда не знают, что оно задумало.
5. Вместо создания новых рабочих мест компания, производящая бытовую технику, планирует сокращение штата, то есть избавиться от большого количества рабочей силы.
6. Менеджер по персоналу пытается разрешить проблему текучести кадров.
7. Наша цель - создать новую компанию, стоящую на переднем крае новых технологий.
8. Мы сделали удачное приобретение и в ближайшее время планируем переместить компанию в новую зону.
9. Главный исполнительный директор компании лично интересуется служащими, их отношением к работе и, кроме того, он задумал снизить текучесть кадров до 2%.
10. В состав активов компании входят земли, на которых она расположена.

Лена Рыбакова

1. In the near future the company plans to expand production through acquisitions.
2. Turnover among skilled workers decreased significantly.
3. Under the new leadership's net profit increased by 10%.
4. Relevance to the work of the staff has deteriorated because the leadership secretly monitors employees, and they will never know what it is conceived.
5. Instead of creating new jobs company producing household appliances, plans to staff reductions, that is, to get rid of a lot of labor.
6. The personnel manager is trying to solve the problem of staff turnover.
7. Our goal - to create a new company, which stands at the forefront of new technologies.
8. We made a successful acquisition and in the near future, we plan to move the company into a new area.
9. Chief Executive Officer, personally interested employees, their attitude to work and, besides, he wanted to reduce turnover to 2%.
10. The composition of the company's assets include the land on which it is located.

ОК
Ольга Киселёва

1. In the near future the company plans to expand production through acquisitions.
2. Turnover among skilled workers decreased significantly.
3. Under the new leadership's net profit increased by 10%.
4. Relevance to the work of the staff has deteriorated because the leadership secretly monitors employees, and they will never know what it is conceived.
5. Instead of creating new jobs company producing household appliances, plans to staff reductions, that is, to get rid of a lot of labor.
6. Human Resource Manager tries to resolve the problem of staff turnover.
7. Our goal - to create a new company, which stands at the forefront of new technologies.
8. We made a successful acquisition and in the near future, we plan to move the company into a new area.
9. Chief Executive Officer, personally interested employees, their attitude to work and, besides, he wanted to reduce turnover to 2%.
10. The composition of the company's assets include the land on which it is located.

Евгения Дровняшина

та ты шо? а онлайн переводчик никак?