Мишина Елена

помогите с правильным переводом... (((////

Я составила тексты на задания, но думаю моя грамматика очень хромает ( помогите проверить ошибки очень срочно нужно сделать ( буду очень благодарна вам

1. Задание: мой друг в следующем месяце поедет в Лондон, но ему негде остановиться и я прошу своих друзей принять его у них. Они согласны и спрашивают про него и когда он приедет. И я вот в этом письме пишу им ответ.. .

Dear ...
Thank you for agreeing to look after my Belgian friend. My friend's name is Adam. He is 25 years old. He loves to travel and is truly adventurous. Adam said that he had never been to London, and so he wants to visit this city next month. He will come to you in August 12. I am very grateful for your help.
With the best wishes
...

2. задание описать свою опасную или захватывающую историю.. .не могли бы вы и здесь проверить ошибки в составлении текста.. .буду вам очень благодарна)) )

This is a dangerous thing happened to me in a student dormitory. One day, I was sitting at the computer and was doing my homework. I was hungry and decided to cook to eat. I went into the kitchen and began the cooking. Then I I came back into the room and continued working on the computer. After a while I felt the smell of burnt from the kitchen.
I ran into the kitchen. In my pan boiled off all the water and the food was burnt. I was very scared. I quickly removed the pan from the stove and put it under a stream of cold water. The danger was over.

3. нужно написать другу письмо и поблагодарить его за еду, прокомментировать какая была еда, и отправить фото ему в письме

Hi Leo,
Thanks for your a lovely meal. This was the healthiest meal I've ever had! The chicken dish you made was delightful as well, and I would love to have the recipe. We should get together again soon - perhaps this time you could come to dinner at my place.
All the best, Leo
PS I'm attaching a photo I took with my mobile of them (at the table)

4. помогите с правильным и точным переводом. . я составила текст, но думаю грамматика там очень хромает (
11 июня на поле вблизи поселка Петра-Дубрава под Самарой состоялся ежегодный музыкальный фестиваль «Рок над Волгой 2012».
«Рок над Волгой» — международный рок-фестиваль, ежегодно проводящийся с 2009 года и приуроченный ко Дню России на территории города Самара. С 2009 по 2011 годы местом проведения фестиваля являлось поле совхоза «Красный пахарь» , а с 2012 года — поле около посёлка Петра́-Дубра́ва.
Люди отдыхают и слушают музыку.
«Рок над Волгой» является крупнейшим однодневным фестивалем в Европе
Завершился фестиваль праздничным фейерверком.

June 11 at the field near the village of Petra-Dubrava near Samara, held its annual music festival "Rock over the Volga 2012".
"Rock over the Volga" - International Rock Festival, which takes place annually since 2009 and is dedicated to the Day of Russia in the city of Samara. From 2009 to 2011, the venue of the festival is the field of the farm "Red Plowman", and since 2012 - a field near the village of Petra-Dubrava.
People relax and listen to music.
"Rock over the Volga" is the largest one-day festival in Europe
The festival finished with fireworks.

Лаура Сариева

Боюсь бесплатно ваятеле кто-то будет заморачиватся...