Людмила Дроздова

Помогите с правильным переводом с английского

Halcli and his superior officer, Captain Jim Wang, the AWACS' senior director, added "friendly helicopter" tags to their radar scopes, noted that both helicopters were displaying identification friend or foe (IFF) Mode I and Mode II signals, and then suspended the radar symbols after the Black Hawks disappeared from their scopes upon landing at the MCC at 09:24.

Although the helicopters were squawking (signalling) the wrong IFF Mode I code for the no-fly zone (called the Tactical Area of Responsibility or TAOR), neither Wang nor Halcli informed the Black Hawk pilots of that (Both helicopters, however, were squawking the correct Mode II codes).

Рустам Качинкин

Слово "помогите" предполагает помощь, а не бесплатное выполнение работы за вас.