Almaz Babaev

Выберите правильную форму герундия и переведите предложения на русский язык:

1. I know of his (having been sent, having sent) to work to the Far East.
2. He left the room without (saying, having said) goodbye.
3. They informed us of the cargo (insuring, having been insured) already.
4. He insisted on my (returning, having returned) soon.
5. He mentioned (being read, having read) it in the paper.

Ann __

Выберите правильную форму герундия и переведите предложения на русский язык:
1. I know of his = having been sent = to work to the Far East.
Мне известно, что его отправили работать на Дальний восток.
2. He left the room without =saying = goodbye.
Он вышел из комнаты не попрощавшись.
3. They informed us of the cargo = having been insured = already.
Нам сообщили, что груз уже (был) застрахован.
4. He insisted on my = returning = soon.
Он настоял на моем скорейшем возвращении.
5. He mentioned = having read = it in the paper.
Он упомянул, что прочитал об этом в газете.