Лиличка Чаплыгина

Никто не знает по английски как будет "Объектно-предметный programming language (1C)"?

Объектно-предметный язык программирования платформы «1С: Предприятие» Или что вообще имеется ввиду?

Ля
Ляззата

1C:Enterprise. Developer GuideThis book is the guide for application development in 1C:Enterprise. This document can be used by specialists developing, modifying and implementing applications based on the 1C:Enterprise platform. The guide contains a description of the overall concept of the 1C:Enterprise system and explains techniques for working with system objects, creating forms and command interfaces and using various service mechanisms.