Мария Солнцева

помогите написать текст прогноза погоды на английском языке

Дмитрий

Forecast

50°44°Today
44°31°Tomorrow

Details
Feels Like45° Visibility6.21mi Humidity47% UV Index0 (Low)
Tonight - Cloudy with light rain developing after midnight. Low 44 °F (6.7 °C). Winds SW at 15 to 25 mph (24.1 to 40.2 kph). Chance of rain 80%.
Tomorrow - Light rain early...then remaining cloudy with showers in the afternoon. High 44 °F (6.7 °C). Winds W at 5 to 10 mph (8.0 to 16.1 kph). Chance of rain 80%.

Татьяна Горавская

Подробный ответ очень обширен по объему, поэтоу коротко: на территории России 3 основных климатических пояса: 1-арктический, 2.-полярный, 3 - умеренный и небольшие регионы с субтропическим климатом на Черноморском побережье..