Роман

Помогите с предлогами

В общем английский делаю, но у меня с ним беда, если кому не трудно помогите вставить пропущенные предлоги, заранее спасибо.

The original collection consisted . .art works from the Hermitage.

The Russian Academy . .Arts transferred its collection to the State Museum.

Moscow State University was established . .memory. . the great Russian Scientist M. Lomonosov.

Максим Керкин

согласна с предыдущим ответом