Анна Мурашова

Помогите грамотно перевести предложения на английский язык.

" Если все ученики будут одеты в единую школьную форму, то они будут больше думать об учебе, а не о том, кто во что одет. Все дети будут равны. "

If all the students wear a similar uniform, they will think more about their studies than about their clothing.. They all will be alike (will look the same).

Дмитрий Елаков

Я вам советую почитать статью про пользу от формы. Так вы сможете увидеть как правильно и грамотно построить предложение с такой же мыслью, а не тупо перевести с русского.

Ну и на всякий случай эту мысль, если вам лень читать статью:

A school uniform apparently also saves students from putting their fashion tastes before their learning requirements. When they don't have to spend time wondering what to wear and how to make a fashion statement, they can devote more time to getting educated. This in turn, lifts their academic performance.
Benefits of School Uniforms

Ирина Ясь

Вот что говорит по этому поводу яндекс-переводчик
"If all students will be dressed in a single school uniform, then they will think more about learning, not about who is what is dressed. All the children are equal."

Виктория К

If all students will be dressed in a single school form, then they will anymore think of studies, but not about that, who in what is dressed. All children will be equal

Ольга

if all pupils wear the same uniform, they will think chiefly about learning than about their clothes.. everyone will be like a pioneer.