Леночка Панова

Как по-английски будет "зачем тогда кольцо на руке раз вы не женаты? "

Артём Передумов

Why on your finger a ring unless you are married?

Игорь Титов

If you are single, then why do you have a ring on your finger?

Анна Зеленцова

1) Why are you wearing a ring if you are not married? - Почему вы носите кольцо, если вы не женаты?
2) Then why are you wearing a ring if you are not married? - тогда почему вы носите кольцо, если не женаты?
3) Why do you have a ring on your finger, if you are not married? - Почему у вас кольцо на пальце, если вы не женаты?

Ирина Павлова

что вы тут все про своего мужика спрашиваете? ? на какой руке у него кольцо? если на правой, то не женат он. . только в рашке на правой носят!
ну и по существу - why do you wear a wedding ring if you are not married.

Сергей Кошелев

Why there's the ring on your hand if you are not married?