Светлана Белка

Помогите кому не сложно.. . Дело в том, что в школе учил немецкий..

Выделите инфинитив, герундий и причастие и определите их функцию. Переведите предложения на русский язык.

Ariane 5 exploded in June 1996 while carrying four space probes (зонд) .

For the past few years, astronomers have been working on a solution called adaptive optics.

Smoking or even carrying matches were prohibited in the laboratory buildings.

They began working in an experimental mode (режим) .

To learn to fly one must learn to balance.

Young women in high school should be encouraged (поощрять) to study mathematics.

Иван Атаманов

Это же можно перевести по интернету.