Сергей Романченко

Поставьте глагол to be в отрицательную форму в следующих предложениях и переведите их на русский язык:

Поставьте
глагол to be в отрицательную форму в следующих предложениях и переведите их на
русский язык:

1. There are many computers on the market.

2. Short term measures are enough.

3. Bargaining in shops is usual.

4. Russia is a country which uses cash very much.

5. The clients were informed of the advantages of saving accounts.

6. Why were the
clients told in advance about this increase in fees?

Игорь Жаров

are not
is not
were not

Наталья Никонова

1- There aren't many computers on the market.
- На рынке мало компьютеров.
2- Short term measures aren't enough.
- Короткий срок измерений недостаточен.
3- Bargaining in shops isn't usual.
- Торг в магазине - странно.
4- Russia is not a country which uses cash very much.
- Россия - страна, которая не часто использует наличку.
5- The clients weren't informed of the advantages of saving accounts.
-Клиенты не были проинформированы о преимуществах сохранения счета.
6- Why the clients weren't told in advance about this increase in fees?
-Почему клиентам не сказали о предварительном повышении оплаты?