Анюта

помогите перевести текст на английский, переводчик ставит неправильное время

перевести эти предложения : Дорогие, Смиты, правда ли то что вы приезжаете в Екатеринбург?
Стоит ли вас ждать в Москве в этом году?

Олег Репецкий

Dear the Smiths, is it true that you are coming to Yekaterinburg? Should we (I) wait for you in Moscow this year?

Мария Таранова

Dear,
Smiths, is it true that you are going to Ekaterinburg? Should I wait (expect) for you in Moscow this
year?

Графф Де-Мон Maksimus

Dear Smiths,
I want to ask you if is it true, that you are coming to Ekaterinburg? Should I wait for you in Moscow this year? (Is it worth waiting for you in Moscow in this year?)

Lyudmila Smirnova

Dear Smiths is it true that you will come this year in Ekaterinburg?
Should I wait for you in Moscow this year?