Манмарева Татьяна

Помогите с английским, кому не сложно!!

Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами, так, чтобы они грамматически и ЛЕКСИЧЕСКИ соответствовали содержанию текста. Заполните пропуски полученными словами.

Centuries ago, people didn't have much free time, because everybody was working too hard. In Britain in the nineteenth century, people invented football, rugby and cricket. It was even POSSIBILITY simply to watch a sport and give the IMPRESS that you were actually doing something.

Later leisure activities became less and less demanding, and most people got a variety of more or less ENERGY interests and hobbies. But now there is a new type of person who thinks that lying on the sofa watching television is the most exciting thing.

This is the twentieth-century couch potato. For them, every ACTIVE is too much trouble, and LAZY is an art form!.

Мария Толокнева

possible - impression - energetic или energy consuming) - activity - lazyness