Алтынбек Султанов

Как определить модальный оттенок глагола? Как правильно перевести предложения?

Переведите предложения на русский язык; определите модальный оттенок глагола. 1. Could you hold the line a moment, please? 2. You can reach the hotel in five minutes. 3. Students may use any study notes in this exam. 4. You must vaccinate your cat against rabies. 5. Drivers mustn't exceed the speed limit. 6. You needn't worry. I'll take care of everything. 7. Would you like me to help you? Shall I call the doctor? 8. Hurry up! The train is to leave in ten minutes. 9. You don't have to shout. I hear you perfectly well. 10. You ought not to eat sugar and you know it. 11. Can't you stay a little longer? - I'm afraid I can't. 12. Will you, two children, be quiet? 13. You should renew your driving licence. It has expired. 14. May I ask your name, please? 15. All students have to register by October 5th. 16. My sister couldn't swim until she was eleven. 17. I'm going to speak to the boss about my salary today. - I'm afraid you won't be able to do it. He is away on business. 18. When I was a child my mother used to help me with my homework. 19. What are the children doing at home? They are supposed to be at school. 20. He may be the right man for the job.

Просто Толик

Модальный оттенок - это как-то по-любительски. Есть разные значения.
Вежливая просьба, физическая возможность, разрешение, обязанность, запрет и т. д.