Сергей Танцаров

Перевели те на английский, пожалуйста.

- что ты думаешь о том, чтобы школьная форма стала обязательной в нашей школе?
- я считаю, что это не лучшая идея. В школьной форме не удобно. Я был бы рад ходить в школу в джинсах и байке.
- но это же хорошо, когда все ходят в одинаковых костюмах. Никто не выделяется и так будет легче сосредоточиться на учебе.
- в наше время носить школьную форму не актуально и старомодно.
- я думаю, что с появлением школьной формы в школе значительно уменьшится уровень зависти.
- все равно найдутся люди, которые не будут соблюдать это правило.
-это зависит от того, какая будет школьная форма. Но спасибо за твое мнение, пока.

Виталий Николаев

-what do you think about school uniforms became mandatory in our school?

- I believe that it is not the best idea. In school uniform is not
convenient. I would be happy to go to school in jeans and a bike.
-but it's good when everyone walks in the same suits. No one stands out and it will be easier to focus on learning.
- in our time to wear a school uniform is not true and old-fashioned.
-I think that with the advent of school uniforms at school significantly reduced the level of envy.
- there will always be people who will not abide by this rule.
-it depends on what kind of school uniform. But thanks for your opinion, yet.

Сергей Матяшов

what do you think about the idea, that school uniform will be a compulsory&

I do not think that its a good idea... school uniform is not comfortable. I would prefer to go to school in jeans and loose top.

but its great, when all pupils wear the uniform. everybody is the same, it will be easier to concentrate on learning.

its too old-facioned...

I think its practical and also nobody will envy.

well, there are always will be people who will ignore the rules...

it depends what it will look like. but thanks for sharing your point of view anyway..

это не дословно, но так тоже пойдет, хотя я бы добавила "жаргона", если идет диалог между тинейджерами...