Ольга Бибик

это что за р1000 и где его в кодеке найти?

The latest NVIDIA graphics driver has a bug that can cause playback to
fail for files that contain 10-bit H.264 video. This type of video is
not very common, it is mostly only used for Anime videos. There is a
simple workaround to avoid the problem: disable the P010 output format in the settings of LAV Video decoder (or ffdshow if you still use that).

Лена Татаринцева

Используй ffdshow вместо mpcvideodec