Алиса Рейня

Задайте 5 вопросов разного типа к тексту "A Letter from London"

A LETTER FROM LONDON

Dear Alice,
Hi! I'm on holiday in London. I __________(stay) with my friend, Jane. She_________(live) in the center of London, near Hyde Park. I________(be) here since Saturday and I ________(already, do) lots of things. I ________(visit) the Tower of London, the British Museum and Madam Tussaud's. I _________(go) to Madam Tussaud's on Monday. It _________(be) terrible. When I _______(enter) the Chamber of Horrors, I _________(scream).
Yesterday Jane and I________(go) shopping. I ________(want) to buy some souvenirs. But while I _________(pay) for a T-shirt, someone ________(steal) my bag. Luckily, I_________(spend, already) nearly all my money.
There __________(be) a lot of things I__________(not, do) yet. I_________(not, be) on a boat trip down the Thames yet, I _________(not, see) the Millennium Dome.
If the weather_________(be) fine tomorrow, I _________(go) on a boat trip. I hope Jane_________(can) keep me company.
I________(like) London very much. I________(never, see) such a beautiful city. You_________(must) visit it some day.
I_________(be) back in a week, so I_________(call) you then.
Love,
Ann.

Аня

Does Jane live in the center of London?
Who has visited the Tower of London, the British Museum and Madam Tussaud's?
Where did you go on Monday?
Yesterday Jane and I went shopping, didn't we?
Have you ever seen such a beautiful or ugly city?
Why must you visit London some day?

Анастасия Рыбачук

1)What was interesting in the Madam Tussaud's museum?
2)how often do you go shopping
3)where would you even want to go to London?
4)what do you like in London?
5)Would you like more time to visit this city?

Данил

\Дорогая Алиса,
Привет! Я в отпуске в Лондоне. Я __________(пребывания) с моей подругой, Джейн. Она_________(видео) в центре Лондона, недалеко от Гайд-парка. Я________(быть) вот с субботы и я ________(уже, вообще) много вещей. Я ________(посещение) Лондонский Тауэр, Британский музей и музей мадам Тюссо. Я _________(идти) в мадам Тюссо в понедельник. Это _________(быть) Терри бле. Когда я _______(войти) в комнату ужасов, я _________(умора).
Вчера Джейн и я________(ходить) по магазинам. Я ________(хочу), чтобы купить некоторые сувениры. Но пока я _________(платить) за футболку, кто-то ________(воровать) мою сумку. К счастью, я_________(провести, уже) почти все мои деньги.
Есть __________(быть) много вещей, которые я__________(не, не так) еще. Я_________(не будет) на лодке вниз по Темзе, я _________(не смотри) купол тысячелетия.
Если погода_________(быть) хорошо завтра, я _________(идти) на прогулку на лодке. Я надеюсь, что Джейн_________(может) составить мне компанию.
Я________(как) Лондон очень сильно. Я________(не см.) таким красивым городом фул. Вы_________(должны) посетить его когда-нибудь.
Я_________(быть) вернусь через неделю, поэтому я_________(звонок) вы тогда.
Любовь,
Энн.