Александр Охапкин

задайте 5 вопросов разного типа к тексту. . 1) общий2) специальный3) Альтернативный4) Разделительный.

.
1) общий
2) специальный
3) Альтернативный
4) Разделительный
к тексту:
As a American city New Orleans is unusual. It's a city whose business is above all pleasure. It was founded around 1718 by the French. The French Quater was the original city of New Orleans. The beautiful homes of the Quater - with their courtyards and patios, their high ceilings and large windows - were designed for comfort in a hot climate.

Александр Кузнецов

1) Is New Orleans as an American city unusual?
2) What kind of city is it?
3) It was founded around 1718 by the French or by German?
4) The French Quater was the original city of New Orleans wasn^t it?