Дарья Маренкова

Помогите перевести с английского пожалуйста, Заранее спасибо

The oral examination was held a week after the papers. I got a white card, like an invitation to a cocktail party, requesting my presence at the examination building by eleven - thirty.

It is the physical contact with the examiners that makes oral examinations so unpopular with the students . The written answers have a certain remoteness about them, and mistakes and omissions, like those of life, can be made without the threat of immediate punishment. But the viva is judgement day. A false answer, an inadequate account of oneself, and the god´s brow threatens like an imminent thunderstorm. If the candidate loses his nerve in front of this terrible displeasure he is finished: confusion breeds confusion and he will come to the end of his interrogation struggling like a cow in a bog.

Наташа Чернова

Устная часть экзамена прошла неделя после того, как документы. Я получил белую карту, как приглашение на вечеринку, требуя моего присутствия на экспертизе здание на одиннадцать тридцать. Это физический контакт с экзаменаторами, что делает устные экзамены так непопулярен среди студентов . Письменные ответы имеют некоторую Удаленность о них, и ошибки, и упущения, как и жизнь, может быть сделано без угрозы немедленного наказания. Но viva-это Судный день. Ложный ответ, неадекватный счет себя, и боги чела угрожает, как надвигающаяся гроза. В случае, если кандидат теряет нерв перед этой страшной неудовольствие он закончил: путаница порождает путаницу и он придет в конце его допроса борется, как корова в болоте.