Алла

Помогите перевести с английского пожалуйста! Спасибо заранее !)))

Then the food passes through the pharynx ( throat ) and down though the esophagus ( gullet ) into the stomach wich is a dilated portion of the alimentary truct pyriform in shape.

Ел
Елена

Then the food passes through the pharynx ( throat ) and down through the esophagus ( gullet ) into the stomach which is a dilated portion of the alimentary tract pyriform in shape.
Затем жратва проходит через глотку (горло) и вниз через пищевод (пищевод) в желудок, который является расширенной частью желудочно-кишечного тракта грушевидной формы.