Наталия Мухина

Исправьте пожалуйста перевод

Когда моя подруга хотела купить билет в кассе, ей сказали что, все билеты уже проданы.
When my friend wanted to buy a ticket in the bookoffice, she was told, that all tickets had already sold

Алексей Воробушков

had already been sold - пассив, ведь билеты проданы.

Павел Титов

When my friend wanted to buy a ticket in the box office, she was told that all tickets had already been sold.

Павел ____________

Смотря какие билеты. Если в театр, то
When my friend wanted to buy a ticket at the box office she was told that the house was sold out (можно и без перфекта, по состоянию на тот момент) .
http://www.thefreedictionary.com/sold-out