Анна Шикова

помогите определить время в английских предложениях

1. The goods will have been examined by five o’clock.

2. My brother showed me a new dictionary.

3. He was offered some interesting work.

4. Our scientists are making wonderful discoveries.

5. This plant had fulfilled the yearly plan by the 1st of September.

и залог

Алексей Лившиц

1. The goods will have been examined by five o’clock.--will have been examined--Future Perfect Passive

2. My brother showed me a new dictionary. showed--Past Simple Active

3. He was offered some interesting work.--was offered---Past Simple Passive

4. Our scientists are making wonderful discoveries.-are making--Present Continuous Active

5. This plant had fulfilled the yearly plan by the 1st of September.--had fulfilled--Past Perfect Active
Дополнен 9 минут назад
и залогpast Simple Active

3. He was offered some interesting work. - was offered--Past Simple Passive

4. Our scientists are making wonderful discoveries.--are making--Present Continuos Active

5. This plant had fulfilled the yearly plan by the 1st of September.
Дополнен 9 минут назад
и залог

Алёна Николаева

1. Будущее время, пассивный залог.
2. Прошедшее время, активный залог.
3. Прошедшее время, активный залог.
4. Настоящее время, активный залог.
5. Прошедшее время, пассивный залог.

Кр
Кристина

1 future perfect passive
2 past simple active

3 past simple passive

4 present cont. active

5 past perfect active

А вообще, школьнички, сначала хоть попытайтесь сделать сами. И попросите проверить правильность. Или валите уже дворы мести