Виталик Львов

Надо определить время всех предложений (на английском)!

Надо определить время всех предложений! Помогите очень надо! Заранее спасибо!
Вот текст:
Every summer we go to the seaside for two week. We usually stay at the hotel. And here we are now. My sister is sitting in the armchair and reading a book, her little son is playing in the sun with his friend. One big boy is swimming to a big black rock. I am not swimming. i am helping my mother with dinner. But I like swimming in warm water very much.
Подпишите после предложение время!

На
Настя

1, 2 и последнее предложение- present simple
остальные до последнего- present continuous