Алексей Молчанов

Снова я и перевод предложения в Passive Voice.

Господа и дамы, помогите перевести предложение в Passive Voice: For three days the regional court will be considering this case.
Мой вариант: This case will be considered in the regional court for three days. Но прав ли я?

Мария Агамалян

Да, это верно.

Алексей

She said(that)that case would be considered in the regional court for three days.