Мария Урюпина

Задайте вопросы к предложениям, начиная их словами в скобках.

1)Classes usually include lectures,seminars and labs.(What)
2)The old building of the Institute occupied 3 storeys/.(How many)
3)First-year students had been translating the English text for half an hour last Friday.(When)
4)It takes first-year studentnts 2 hours to prepare for a seminar.(How long)

Валентин

1) What do classes usually include?
2) How many did the old building of the Institute occupy?
3) When had first-year students been translating the English text for half an hour?
4) How long does it take first-year students to prepare for a seminar?

Макс Ловягин

Согласна с предыдущим ответом, только во 2 предложении правильно будет
How many STOREYS did the old building of the Institute occupy?