Максим Фирсов

Нид хелп) проверьте задание

3.Выпишите сказуемые и определите их видо-временную форму.
Where was Johnny?
Mother: Johnny, what time did you come home last night?
Johnny: / came about... Oh, well, I don't remember. I went to bed without looking at my watch.
Mother: Mary, do you remember what time Johnny came home?
Maw: / don't know. I didn't look at the clock. 1 was busy. I was getting breakfast ready.

1. was - связочный глагол, Past Simple
2. did come - неправильный глагол, вопросит. форма, Past Simple
3. came - неправильный глагол, Past Simple
4. dont' remember - правильный глагол, отриц. форма, Present Simple
5. went - неправильный глагол, Past Simple
6. do remember - правильный глагол, вопрос. форма, Present Simple
7. didn't look - правильный глагол, вопросит. форма, Past Simple
8. was - связочный глагол, Past Simple
9. was getting - неправильный глагол, Past Continious

Max Gusev

Всё правильно.