Мажинова Оксана

Помогите пожалуйста написать письмо другу на английском языке. О предстоящих экзаменах.. . О предстоящих экзаменах...

Илона Александровна

Dear John,
Thanks for your letter. It was great to hear from you. In your last letter you asked me about my exams. Well, I'll tell you.
I'm going to pass exams on ...and ...Because results of exams will help me to enter there where I want, especially if results are very good. And what about you? What exams are you going to pass? Are you afraid of passing? What university have you chosen for entering?
So, I'm sorry, I should finish my letter, because I must do my homework. I hope to recieve your next letter very soon.
Best wishes,
Julia.

как-то так))