Ольга Пивоварова

Друзья, помогите будьте добры перевести на английский это предложение, очень нужно для статьи

В статье рассматривается проблема развития профессиональной компетентности учителя физической культуры в системе методической работы общеобразовательного учебного заведения, показаны пути её решения

The article deals with the problem of development of physical training teacher’s competence in the system of methodical work in a secondary school. It was shown the ways of its solution. Так правильно

Александр Бовт

В английском не принято нагромождать предложения несколькими смысловыми оборотами и действиями. Для начала надо упростить и разбить на 2 предложения как минимум. Давайте попробуем перевести, будут замечания, предложения, пишите... .

The article examines the problem associated with professional development and competence level of Physical education teachers within the methods (guidelines) of general (public) education system. It points out ways of resolving it.

Ri

This article shows a problem of the Teacher's of Physical Education professional competence development in the system of methodical work of a general educational institution....and it shows the ways how to solve it...около этого

Артур С

This article implies a problem of the development of a professional competence of a teacher of Physical Education in the system of methodical work of a general educational institution, and shows the ways to resolve this problem.