Дима Семёнов

уважаемые Помогите Пожалуйста c английским!!!

Олег Хмелёв

1. I couldn't answer the questions because i had slept badly.
2. I was angry because i hadn't eaten all day.
3. I was pleased because i had studied well.
4. I was tired because i had slept badly.
5. My father is furious because i hadn't passed my driving test.
6. My mother was worried because i had visited him for a long time.

Екатерина Старикова

I couldn't answer the questions because I hadn't studied well.
I was angry because I hadn't passed my driving test.
I was tired because I had slept badly.
My father is furious because I hadn't visited him for a long time.
My mother was worried because I hadn't eaten all day (???)
не совсем уверен на счет последнего.
Этот, который ответил под моим сообщением напутал в логических смыслах предложений.
У него получилось:
1. Я не мог отвечать на вопросы потому, что я плохо спал. (бред)
2. Я был зол потому, что я не ел весь день. (бред)
3. I was pleased because i had studied well. (все ок)
4. I was tired because i had slept badly. (все ок)
5. My father is furious because i hadn't passed my driving test. (можно и так сказать)
6. Моя мама была взволнована потому, что я не посещал его (кого ЕГО? ) долгое время.