Sw
Sweet

Помогите пожалуйста c английским (((

употребите глаголы данные в скобках в нужной форме времени и залога
She said that she (to know) English very well.
We knew that they (to come) to visit us next Sunday.
John said that he (to go) away on Wednesday.
People were sure that soon a spaceship (to fly) to other planets.
We were informed that many scientists(to work) at the problem of radioactivity.
They thought the slight (to be)successful.
He said that the telegram(to come) that day.

Алена Шумова

She said that she knew English very well.

We knew that they would come to visit us next Sunday.

John said that he was going away on Wednesday.

People were sure that soon a spaceship would fly to other planets.

We were informed that many scientists were working at the problem of radioactivity. (здесь возможны варианты. Либо работают сейчас - were working, либо работали - had been working, либо будут работать и т. д... )

They thought the slight (to be) successful. - slight? вы правильно написали слово? Оно означает "незначительный" и совсем сюда не лепится.

He said that the telegram had came that day.