Николай Кирчев

Упростите текст по английскому) чтоб проще расс-ть его было, там слова напр. лишние уберите

The USA is one of the largest countries in the world. It is situated in the central part of the North American continent. The area of the USA is over nine million square kilometres. It is washed by the Pacific Ocean.

The population of the United States is nearly 250 million people. The capital of the country is Washington. There are many mountains in the USA. The main river of the country is the Mississippi. Is very beautiful river.

There are many big cities Washington, New York, Boston, Chicago (, San Francisco, Los Angeles and other.
The USA is a federal republic

Калипсо

Situated in North America, washed by the Atlantic and Pacific Oceans, and being one of the largest countries in the world, the USA has the area of over 1M sq. km., many mountains and a very beautiful river - the Mississippi. The capital of the federal republic with the population of nearly 250M is Washington and some other big cities are New York, Boston, Chicago, San Francisco, and Los Angeles.

Яш
Яшка

Да куда уж проще! Тут всё настолько стерильно, что уже так читаешь и думаешь, что это робот писал.