Nani Koroleva

Проверьте правильность написания английских предложений, пожалуйста

My grandmother get a state pension.
My brother and his new relarives take a family credite.
Mobility allowance are available to my friend.
My sister recives maternity pay , when she leaft work to have a baby.
My friend can claim child benefit.

Катя

My grandmother gets a state pension.
My brother and his new relatives took a family credit. or ...are going to take a family credit.
Mobility allowance is available for my friend.
My sister received maternity pay after she left her job to have a baby.
My friend can claim child benefit.

Eкатерина Усанкова

1. gets
2. did you mean relatives? а как вообще понять "мой брат и его новые родственники" ? то есть вы не его родственник?
3. recieves, since she left work может быть to take care of a baby?