Павел Быков

Ребят ну пожалуйста, помогите с английским

очень нужно, прошу. .
есть задание.. и есть то что сделал.. почему то не правильно, как сказал препод, объясните пожалуйста:
Open the brackets using the nesessary form of the verb:
1. The academic year (to consist) of two terms?
2. The training course (not, to last) for 7 years for full-time students.
3. Our university (to have) better facilities for studies in 3 years.
4. Tomorrow we (not, to discuss) employment law.
5. Student Sergeev (not, to know) well psychology.
6. I hope I (to speak) 2 foreign languages in 2 years.
8. Nina and Victor (to be) well informed in sociology. They can help me.
9. My group mate thinks he (to work) as a legal consultant after graduating the University.

вот что я написал в ответ:
1. The academic year consists of two terms?
2. The training course is not the last for 7 years for full-time students.
3. Our university have better facilities for studies in 3 years.
4. Tomorrow we are not discuss about employment law.
5. Student Sergeev do not know well psychology.
6. I hope I can speak 2 foreign languages in 2 years.
7. Nina and Victor have well informed in sociology. They can help me.
8. My group mate thinks he has work as a legal consultant after graduating the university.

здесь все неправильно: ( что не так исправьте и объясните пожалуйста... сроки прижимают очень, а я не понимаю в чем проблема (

Добавлено 11 минут назад
не знаю.. препод все зачеркнул.. я даже спрашивать не стал.. обиделся)

ребят, ну читайте внимательно, мне не перевод нужен.. там ж написанно раскройте скобки..; (

спасибо большое! есть еще люди!

Prinzkosmos1 Astra

1.Does the academic year consist of two terms?
2.The training course does not last for 7 years for full-time students.
3.Our university will have betterfacilities for studies in 3 years.
4.Tomorrow we will not discuss employment law.
5.Student Sergeev does not know well psychology.
6. I hope I will speak 2 foreign languages in 2 years.
7.Nina and Victor are well informed in sociology. They can help me.
8.My group mate thinks he will work as a legal consultant after graduating the University.
Не обижайся, а учи время и число.

Юлия Кутейникова

1. Does the academic year consist of two terms? (это же вопрос)
2. The training course doesn't last for 7 years for....(третье же лицр)
3. Our university will have better facilities for studies in 3 years. (in = через = будущее время)
4. Tomorrow we will not discuss employment law. (Tomorrow - завтра, будущее)
5. Student Sergeev does not know well psychology.
6. I hope I will speak 2 foreign languages in 2 years. (in = через = будущее время)
8. Nina and Victor are well informed in sociology. They can help me.
9. My group mate thinks he will work as a legal consultant after graduating the University. (будущее время (после выпуска)) .

Игорь Сторожков

А в первом предложении точно вопрос?
Тогда вот так:
1. Does acadenic year consist of two terms?
2. The training course doesn't last for 7 years for full-time students
3. has
4. we won't discuss
5. doesn't know
6. I'll speak
7. are
8. will work

Садитесь, два 🙂

Алексей

1 часть
1. Учебный год (состоит) из двух сроков?
2. Учебный курс (не до конца) на 7 лет, для студентов-очников.
3. Наш вуз (иметь) , лучшие условия для исследований в 3 лет.
4. Завтра мы (не, для обсуждения) закона о занятости.
5. Студент Сергеев (не, знаю) , ну и психологии.
6. Я надеюсь, что (говорить) 2 иностранных языков в 2 года.
8. Нина и Виктор (будет) хорошо информирован в социологии. Они могут помочь мне.
9. Моего товарища думает, что он (к работе) , в качестве юридического консультанта после окончания университета.