Людмила Малинина

не знаю английского изучала другой

расставьте слова в правильном порядке.
1. are,There,two,in,flat,our,bedrooms/
2. liver room,is,nice,There,a,his,house,in.
3. no,flat,our,There,pantries,are,in.
4. a,my,flat,in,is,bathroom,There,nice.
5. TV,in,no,There,my,is,room.

Мария Сарапкина

1. are,There,two,in,flat,our,bedrooms/ -- There are two bedrooms in our flat
2. liver room,is,nice,There,a,his,house,in. --There is a nice living room in his house ( а liver это печень)
3. no,flat,our,There,pantries,are,in. --There are not ...in our flat
4. a,my,flat,in,is,bathroom,There,nice. ---There is a nice bathroom in my flat
5. TV,in,no,There,my,is,room.---There is not TV in my room