Чье? Мое?

нужна помощь с английским. нужно из прямой сделать косвенную речь. у меня с этим проблема (

1)She said, “Who arranged flowers in that vase”?
2) He asked me , “how long have you been here?”
3) mother said, “a hot lemon drink with honey is very good for a cold.”
4) The editor said, “ the book will be published next week.”
5) The girl said to me, “Is it your bag?”

Геривенко Виктория

1) She said who arranged (had arranged) flowers...
2) He asked me how long I had been here
3) mother said a hot lemon drink with honey is very good for a cold
4)the editor said theat the book would be published the week after
5) the girl asked me if (whether) it was my bag