Светлана Романихина

помогите с английским пожалуйста, перевести текст с русского на английский

я возвращался домой поздно. Становилось темно и шел дождь. Я шел быстро так как боялся промокнуть. Мимо меня проезжали машины. Вдруг одна из них остановилась и кто-то позвал меня. Я узнал голос своего друга. Он пригласил меня в машину и через пять минут я был дома.

Айжан Титова

Гугл-транслейт, как обычно, переводит полную ерунду.
I was coming back home late. It was getting dark and raining. I was walking fast because I was afraid to get wet. Cars passed by me from time to time. Suddenly one of them stopped and someone called me. I recognized the voice of my friend. He offered me to get into the car and five minutes later I was at home.

Лиза Гончарова

I got home late. It was getting dark and the rain. I walked fast because he was afraid to get wet. I drove past the car. Suddenly one of them stopped and someone called me. I recognized the voice of his friend. He invited me into the car and five minutes later I was home.
Перевел через гугл транслейт.