Дамира Мавлянова

як знайти молярну масу (Na2 SO4)

Настька Аржанухина

Інструкція

Масова частка - це відношення маси речовини до маси розчину або суміші: w = m (в) /m (розчину) , де w - масова частка, m (в) - маса речовини, m (розчину) - маса розчину, або w = m (в) /m (см) , де m (см) - маса суміші. Виражається в частках одиниці або відсотках.
Додаткові формули, які можуть знадобитися для вирішення завдань на масову частку речовини:
1) m = V * p, де m - маса, V - об'єм, p - щільність.
2) m = n * M, де m - маса, n - кількість речовини, M - молярна маса.

мольна частка - це відношення числа молей речовини до числа молей всіх речовин: q = n (в) /n (заг) , де q - мольна частка, n (в) - кількість певної речовини, n (заг) - загальна кількість речовин.
Додаткові формули:
1) n = V/Vm, де n - кількість речовини, V - об'єм, Vm - молярний об'єм (при нормальних умовах дорівнює 22,4 л/моль) .
2) n = N/Na, де n-кількість речовини, N - число молекул, Na - постійна Авогадро (є константою і дорівнює 6,02 * 10 в 23 ступені 1/моль) .

Об'ємна частка - це відношення обсягу речовини до об'єму суміші: q = V (в) /V ( см) , де q - об'ємна частка, V (в) - обсяг речовини, V (см) - обсяг суміші.

Молярна концентрація - відношення кількості даної речовини до об'єму суміші: Cm = n (в) /V (см) , де Cm - молярна концентрація (моль/л) , n - кількість речовини (моль) , V (см) - об'єм суміші (л) . Вирішимо задачу на молярну концентрацію. Визначте молярну концентрацію розчину, отриманого при розчиненні сульфату натрію масою 42,6 г у воді масою 300 г, якщо щільність отриманого розчину дорівнює 1,12 г/мл. Пишемо формулу для обчислення молярної концентрації: Cm = n (Na2SO4)/V (см) . Бачимо, що необхідно знайти кількість речовини натрію і об'єм розчину.
Розраховуємо: n (Na2SO4) = m (Na2SO4)/M (Na2SO4).
M (Na2SO4) = 23 * 2 +32 +16 * 4 = 142 г/моль.
n (Na2SO4) = 42,6/142 = 0,3 моль.
Шукаємо об'єм розчину: V = m/p
m = m (Na2SO4) + m (H2O) = 42,6 + 300 = 342,6 р.
V = 342,6/1,12 = 306 мл = 0,306 л.
Підставляємо в загальну формулу: Cm = 0, 3/0, 306 = 0,98 моль/л. Задача вирішена.

Зверніть увагу
Масова, об'ємна і мольна частки виражаються в частках одиниці або відсотках, а молярна концентрація - в моль/л.