Дополнительное образование
Употребите глагол to be в нужной форме (am, is, are, was, were. shall be. will be). Переведите предложения
1. Next year the yiclds of grain on our farm...higher. 2. Last year permanent as well as temporary pastures...very good because the soil...fertile. 3. Crossbreeding...mating of animals belonging to two defferent breeds. 4. When supplementary feed...necessary, it is given to the dairy cows in thefrom of concentrates of root crops and sometimes in the from of silage. 5. The annual milk yield per cow...about 750-800 gallons.
1. Next year the yields of grain on our farm will be higher. — В следующем году зерновые поля на нашей ферме достигнут полного расцвета.
2. Last year permanent as well as temporary pastures were very good because the soil is fertile. — В прошлом году, как постоянные, так и временные пастбища были хороши из-за плодородной почвы.
3. Crossbreeding is mating of animals belonging to two different breeds. — Межпородное скрещивание – это спаривание животных, принадлежащих к двум разным породам.
4. When supplementary feed is necessary, it is given to the dairy cows in the from of concentrates of root crops and sometimes in the from of silage. — Когда необходимо добавочное кормление, оно дается коровам в форме концентратов корнеплодов и иногда в форме силоса.
5. The annual milk yield per cow is (можно ...will be) about 750-800 gallons. — Ежегодный удой молока составляет (...будет) около 750-800 галлонов.
1.Next year the yields of grain on our farm will be higher. — В следующем году урожай зерновых на нашей ферме будет больше.
2. Last year permanent as well as temporary pastures were very good because the soil is fertile. — В прошлом году, как постоянные, так и временные пастбища, были хорошими из-за плодородной почвы.
4. When supplementary feed is necessary, it is given to the dairy cows in the from of concentrates of root crops and sometimes in the from of silage. — Когда необходимо добавочное кормление, оно дается дойным коровам в форме концентратов корнеплодов и иногда в форме силоса.
5.The annual milk yield per cow...about 750-800 gallons.-Ежегодный удой молока на каждую корову составит 750-800 галлонов