Домашние задания: Биология

Что описал английский ученый в 1643г и кто это был

Английский хирург и анатом, который путём исследований в Оксфорде в 1643-м году впервые представил описание заболеваний в этих полостях воздухоносных костей лицевого скелета. Какие структуры были описаны, из функции и какое заболевание этих структур вы знаете(СРОЧНО)
Dana Tulengutova
In his Approved Medicines of Little Cost (1651), Richard Elkes recommended treatments for typhus, scurvy, scabies and lice, as well as shot wounds. He described low-cost items that could be carried by a soldier, or kept by a householder, to help prevent or treat disease, especially the ‘bloody flux’ (dysentery), a common disease in crowded military camps with poor sanitation.
• A ‘peece of steele’ could be heated to red-hot in a camp-fire, then dropped into a drink of water, milk or beer to heat(and sterilise) it before drinking.
• Crushed leaves or bark from oak or blackthorn trees in a stew helped settle the stomach.
• Salt and oatmeal treated the flux. Salt might replace lost electrolytes from the body during diarrhoea, oatmeal might help solidify the patient’s stool: 17th-century Dioralyte and Immodium.
Elkes also recommended three ‘earth remedies’, essentially whole or powdered clay, for treating an upset stomach: ‘Terra Sigillata (Terra Lemina), Bolarmonicke and Chalke’. Terra sigillata was a clay exported from the Greek island of Lemnos, bolarmonicke from Spain, and chalk was
to be found all over Britain. The calcium, magnesium and silicon in these clays might have helped settle the stomach, much like anti-indigestion tablets or milk of magnesia today.
И да, слово благодарности за помощь звучит как "спасибо". Слово "срочно" применяется только по отношению к подчиненным и к рабам.
***molya ***
Лучший ответ
Пиф Пифагор Своё название данный парный орган получил от хирурга и анатома Натаниеля Гаймора, который путём исследований в Оксфорде в 1643-м году впервые представил описание заболеваний в этих костных полостях.
Источник: https://infomednews.com