Монолог буду писать по памяти, фильм "Грета" (мой любимый фильм) , монолог самой этой Греты.
June, 21. Exile to Siberia. I mean — New Jersey. Is there any difference? I can`t tell. Isn`t Siberia the place they send you to die? And from my experience — Ocean Groove isn`t that much different. I think the median age is 85 with the life expectancy of a.. 86. Seems about right to me. Thanks, mom. Thank you for buying me one-way ticket to the hell. I mean - grams and grands mausoleum where it always smells like dessicated socks. Oh, I am sure they are thrilled too. It will just be one great summer of Chinese torture for all of us. Who cares anyway? Nobody. Actually, may be the Ocean Groove is the perfect place for me. In fact, when I get off this but I should just walk to one of the piers and jump. And it all. Goodbye world, goodbye New Jersey. The truth is that if I weren't around it would solve everyones problems. Mom could really focus on saving marriage number 9 and my grandmother... she could spend her whoe summer making this sea-shells she makes.
Кино и театр
Подскажите женский монолог из американского или английского фильма!!!Очень надо!!!!На английский задали!!!
You have not known what you are, you have slumber'd upon yourself
all your life,
Your eyelids have been the same as closed most of the time,
What you have done returns already in mockeries,
The mockeries are not you,
Underneath them and within them I see you lurk,
I pursue you where none else has pursued you.
Как ты велик, ты не знаешь и сам, проспал ты себя самого,
Как будто веки твои опущены были всю жизнь,
И все, что ты делал, для тебя обернулось насмешкой.
Но посмешище это — не ты,
Там, в глубине, под спудом затаился ты, настоящий.
И я вижу тебя там, где никто не увидит тебя.
(не помню из какого фильма. это произведение Уильяма Джеймса. в фильме женщина-писатель цитирует его)
all your life,
The mockeries are not you,
Но посмешище это — не ты,