Образование за рубежом
Народ помогите перевести на англиский язык,пожалуйста!!
Переведите на англиский язык,плз!" 1.Подходит ли мне размер? 2.Сколько стоит? 3.Посоветуйте,купить мне или нет? 4.Какая страна изготовила? 5.Из какой ткани изготовлена эта вещь? 6.Когда вы начали карьеру? 7.Кто ваши родители? 8.Помогает ли это в популярности? 9.Какие планы на будущее? 10.Где вы проводите отпуск? И плз не давайте ссылки на переводчики!!Заранее очень благодарен!
1. Is it the right size for me? или Does the size fit me?
2. How much does it cost? или How much is it?
3. Would you recommend me to buy it?
4. What country was it made in?
5. What material (cloth) is this thing made of?
6. When did you begin your career? или When did you start making your way up? или When did you get your foot on the ladder?
2 последних варианта подразумевают не начало работы, а именно продвижение по карьерной лестнице, в то время как 1 вариант- начало работы в определённой сфере.
7. What are your parents?
Следует обратить внимание на то, что русское местоимение “кто” не всегда переводится местоимением who на английский язык. Русскому “кто” может также соответствовать местоимение what.
Вопросы, начинающиеся с who, имеют целью выяснить фамилию или степень родства. Когда речь идёт о профессии или должности лица, занятии, то вопросы должны начинаться с what.
8. Does it contribute to your popularity?
Где contribute = помогать, способствовать, содействовать, положительно влиять. Я уверена, здесь этот глагол отлично подходит!
9. Would you enlighten me on your plans for the future? — Вы расскажете мне о своих планах на будущее? или просто What are your plans for the future?
10. Where do you spend your holiday?
Катюшке и Лене- Зачем вы берётесь отвечать, не имея даже базовых знаний?!! !
approach, который вы употребили в первом же предложении, переводится как "подходить" в смысле "ПРИБЛИЖАТЬСЯ", "ДВИГАТЬСЯ ПО НАПРАВЛЕНИЮ К". Причём тут этот глагол со словом размер?!!! Об остальном и говорить не стоит. Учебник для 5 класса в руки - и учить язык!! ! А уж потом отвечать и заниматься переводами!! 1
3. Would you recommend me to buy it?
4. What country was it made in?
7. What are your parents?
10. Where do you spend your holiday?
1. Whether the size approaches me?
2. How many costs(stands)?
3. Advise to buy to me whether or not?
4. What country has made?
5. This thing is made of what fabric?
6. When you have begun career?
7. Who your parents?
8. Whether it helps in popularity?
9. What plans for the future?
10. Where you carry out(spend) holiday?
2. How many costs(stands)?
3. Advise to buy to me whether or not?
4. What country has made?
5. This thing is made of what fabric?
6. When you have begun career?
7. Who your parents?
8. Whether it helps in popularity?
9. What plans for the future?
10. Where you carry out(spend) holiday?
1) Is my size?
2) How much?
3) Give me advice please
buy me or not?
4) Which country has produced?
5) From a fabric made of this thing?
6) When you start a career?
7) Who are your parents?
8) Does this help in popularity?
9) What are the plans for the future?
10) Where do you spend holidays?
2) How much?
3) Give me advice please
buy me or not?
4) Which country has produced?
5) From a fabric made of this thing?
6) When you start a career?
7) Who are your parents?
8) Does this help in popularity?
9) What are the plans for the future?
10) Where do you spend holidays?
Do I 1.Podhodit size?
2.Skolko worth?
3.Posovetuyte, buy me or not?
4.Kakaya country produced?
5.Iz a fabric made of this thing?
6.Kogda you start a career?
7.Kto your parents?
8.Pomogaet it in popularity?
9.Kakie plans for the future?
10.Gde you spend your vacation?
2.Skolko worth?
3.Posovetuyte, buy me or not?
4.Kakaya country produced?
5.Iz a fabric made of this thing?
6.Kogda you start a career?
7.Kto your parents?
8.Pomogaet it in popularity?
9.Kakie plans for the future?
10.Gde you spend your vacation?
.Approaches... to me the size? 2. How many costs? 3. Advise, to buy to me or not? 4. What country has made? 5. This thing is made of what fabric?
6. When you have begun career? 7. Who your parents? 8. Whether it helps with popularity? 9. What plans for the future? 10. Where you spend holiday
туту все вопросы и ответы по порядку