NESTLED EGG MUFFINS
Prep Time:20 Min
Cook Time:20 Min
Ready In:40 Min
Ingredients
* 2 cups whole wheat flour
* 2 cups old-fashioned oats
* 1/2 cup sugar
* 2 tablespoons baking powder
* 1 1/2 teaspoons salt
* 2 eggs, lightly beaten
* 1 1/2 cups milk
* 1 cup raisins
* 3/4 cup vegetable oil
* 18 whole uncooked eggs, rinsed
Directions
1. In a large bowl, combine flour, oats, sugar, baking powder and salt; set aside. Combine eggs, milk raisins and oil; mix well. Stir into dry ingredients just until moistened. Fill 18 greased or paper-lined muffin cups half full. Place one whole egg (with shell) on top of each muffin. Bake at 400 degrees F for 18-20 minutes. Cut an egg open to test for desired doneness. Serve warm.
Editor's Note: Uncooked eggs may be dyed with food coloring before being placed in the muffins.
PASKA BREAD
Prep Time:30 Min
Cook Time:50 Min
Ready In:6 Hrs 40 Min
Original Recipe Yield 3 round loaves
Ingredients
* 2 (.25 ounce) packages active dry yeast
* 1/2 cup warm water (110 degrees F/45 degrees C)
* 1/2 cup white sugar
* 3 cups warm milk
* 4 cups all-purpose flour
* 6 eggs, beaten
* 1/2 cup white sugar
* 1 cup margarine, softened
* 1/4 teaspoon salt
* 1/4 teaspoon lemon zest
* 12 cups all-purpose flour
* 1 egg
* 1 tablespoon water
* 2 tablespoons butter, melted
Directions
1. Proof the yeast in 1/2 cup warm water in a large bowl until slightly frothy.
2. In the meantime, dissolve 1/2 cup sugar in the warm milk. Cool to lukewarm. Once cooled, add the milk mixture to the yeast mixture along with four cups of flour. Mix well with a wooden spoon. Cover and put in a dark, warm place until the mixture is bubbly and doubled in size, about 2 hours.
3. Stir in the beaten eggs, 1/2 cup sugar, margarine, salt, and lemon peel. Stir well to blend. Begin adding the remaining flour a cup at a time to form a very soft dough.
4. Knead the dough on a floured board until soft and elastic, about 10 minutes. Place the dough in a greased bowl, turning to coat both sides. Allow to rise in a warm place until doubled, about 2 hours. Punch dough down, and allow to rise again for 30 minutes.
5. Divide dough into three parts. Shape into slightly rounded loaves, and place on greased baking sheets. Let rise until doubled, about 45 minutes to 1 hour. Beat 1 egg with 1 tablespoon water; brush onto loaves.
6. Bake at 350 degrees F (175 degrees C) for 45 to 50 minutes, or until done. Once they are done, brush the tops with melted butter for a soft crust.
Блюда для торжества, праздника
рецепты пасхальных блюд на английском языке
Вас понял! С Праздником!
מצה
קילוגרם אחד של קמח לנפות, יוצקים גבעה עם המכתש. יוצקים זרם דקיק של חצי ליטר מים, לערבב במהירות, הימנעות גושים. מרדדים טורטיות, לא עבה יותר מ 2 מ"מ, וקוצצים אותם במזלג, ואופים בתנור בטמפרטורה של 150 למשך כ 20 דקות.
מצה (יהודית מַצָּה או "מבחן יבש", אך "המצות" רוסיה) - עוגות של בצק ללא שמרים, שלא כמו "חמץ" שמרים. זהו הסוג היחיד של הלחם, מותר היהודי פסח פסח. ככלל, אחת אוכלת בדרך משלהם.
מצה
Польский пасхальный кулич
Продукты: 800 г муки, 200 г сахара, 2 стакана сливок, 1/2 стакана молока, 150 г сливочного масла, 50 г дрожжей, 8 желтков, 1 яйцо, соль на кончике ножа.
Инструкции:
Сливки и масло разогреть, всыпать в них две горсти муки, вымесить до гладкого состояния. Когда смесь немного остынет, вбить в нее одно яйцо и влить разведенные в теплом молоке дрожжи, хорошо перемешать, дать подойти.
Затем положить в тесто 8 желтков, растертых с солью и сахаром добела, добавить муку и вымесить тесто так, чтобы оно было жидким - годным для выпекания в форме. Выложить в подготовленную форму, выпечь, соблюдая все меры предосторожности.
Еще теплый кулич полить глазурью и украсить цукатами.
ПЕРЕВЕСТИ надо самим google
Инструкции:
ПЕРЕВЕСТИ надо самим google