5. Определите в предложения видовременные формы глаголов и укажите их инфинитивы, переведите предложения на русский язык.
1. Our professor's conclusion is the same.
2. We used different system models.
3. We shall solve some complicated problems.
4. The scientists of our laboratory had been carrying out the experiments with a new type of insulating material for several years before they got the positive results.
Домашние задания: Иностранные языки
Задание по Английскому 11 класс. Помогите пожалуйста
предложения видовременные формы глаголов и укажите их инфинитивы, переведите предложения на русский язык.
1. Our professor's conclusion is the same. is-Present Simple Active,to be
2. We used different system models.-used-Past Simple Active,to use
3. We shall solve some complicated problems. shall solve-Future Simple Active,to solve
4. The scientists of our laboratory had been carrying out the experiments with a new type of insulating material for several years before they got the positive results. had been carrying-Past Perfect Continuous, to carry; got- Past Simple Active,to get
1. Our professor's conclusion is the same.- Present Simple Active--to be
2. We used different system models.---Past Simple Active---to use
3. We shall solve some complicated problems.---Future Simple Active----tosolve
4. The scientists of our laboratory had been carrying out the experiments with a new type of insulating material for several years before they got the positive results.-----Past Perfect Continuous--- to carry,
--- Past Simple Active---to get
1. Вывод нашего профессора такой же.
2. Мы использовали разные модели систем.
3. Мы решим некоторые сложные проблемы.
4. Ученые нашей лаборатории проводили эксперименты с новым типом изоляционного материала в течение нескольких лет, прежде чем получили положительные результаты.
--- Past Simple Active---to get
1. Вывод нашего профессора такой же.
3. Мы решим некоторые сложные проблемы.