Здоровый образ жизни

Марихуана и дети

Как влияет курение марихуаны на репродуктивную систему и как долго она выводится из организма?
1. Does marijuana affect the human reproductive system?
Some research studies suggest that the use of marijuana during pregnancy may result in premature babies and in low birth weights. Studies of men and women may have a temporary loss of fertility. These findings suggest that marijuana may be especially harmful during adolescence, a period of rapid physical and sexual development.

Т. е. согласно с рядом исследований, у тех, кто курит марихуану, есть риск родить недоношенного ребенка или же ребенка с очень маленьким весом. У мужчин и женщин наблюдалась временная потеря способности к оплодотворению/зачатию. Следовательно, можно сделать из этого выводы, что особенно опасна марихуна в подростковом возрасте.

2. How long do chemicals from marijuana stay in the body after the drug is smoked?
When marijuana is smoked, THC, its active ingredient, is absorbed by most tissues and organs in the body; however, it is primarily found in fat tissues. The body, in its attempt to rid itself of the foreign chemical, chemically transforms the THC into metabolites. Urine tests can detect THC metabolites for up to a week after people have smoked marijuana. Tests involving radioactively labeled THC have traced these metabolites in animals for up to a month.

При анализе мочи, марихуана может оставаться в организме до недели после того, как человек ее курил.

А вообще максимум 45 дней вроде бы, если делается анализ крови. Но это зависит от частоты употребления.
Ольга Гуряева
Лучший ответ
читала что ни как (боже, сейчас камнями закидают), а выводится годами. Но употребление травки, хотя и косвенно, но влияет на будущего ребенка.
Jin Kazama