Хобби
Книга, автор которой Деил Карнеги Есть ли у него книга под названием ''Психология человека''?
Вряд-ли Карнеги не был психологом
У Дейла нет точно такой книги
Возможно мультимиллионер Эндрю Карнеги что-нить похожее накорябал ???
А вообще
http://firementator.narod.ru/lib2_03.html
Куча книг по психологии не особо заумных.
А вообще
мне из психологии Карнеги нравится меньше всех. его книги явно рассчитаны на американское общество . Но книги с таким названием ..вроде нет.
Нет, вот полный список его книг и публикаций с оригинальным названием:
1915: Art of Public Speaking,[13] with Joseph Berg Esenwein.
1920: Public Speaking: the Standard Course of the United Y. M. C. A. Schools.[14]
1926: Public Speaking: a Practical Course for Business Men.
1932: Lincoln, the Unknown.[19]
1934: Little Known Facts About Well Known People.[20]
1936: How to Win Friends and Influence People.[21]
1937: Five Minute Biographies.[22]
1944: Dale Carnegie's Biographical round-up.[23]
1948: How to Stop Worrying and Start Living.[24]
1959: Dale Carnegie's Scrapbook: a Treasury of the Wisdom of the Ages.[25] A selection of Dale Carnegie's writings edited by Dorothy Carnegie.
1962: The Quick and Easy Way to Effective Speaking.[26] The fourth revision of Public speaking and influencing men in business, by Dorothy Carnegie, based upon Dale Carnegie's own notes and ideas but a very different book than original.
1938: How to Get Ahead in the World Today
1936: The Little Golden Book (later renamed The Golden Book, lists basics from HTWFIP and HTSWSL)
1946: How to Put Magic in the Magic Formula
1947: A Quick and Easy Way to Learn to Speak in Public. (later combined as Speak More Effectively, 1979)
1952: How to Make Our Listeners Like Us.[27] (later combined as Speak More Effectively, 1979)
1959: How to Save Time and Get Better Results in Conferences (later renamed Meetings: Quicker & Better Results)
1960: How to Remember Names (later renamed as Remember Names)
1965: The Little Recognized Secret of Success (later renamed Live Enthusiastically)
1979: Apply Your Problem Solving Know How
1932: Lincoln, the Unknown.[19]
1937: Five Minute Biographies.[22]